O stezkách

Stezka je základní výchovný nástroj všestranného rozvoje pro každého skauta a skautku - tedy přibližně od 11 do 15 let (2. stupeň ZŠ).

Stezka ti může pomoci:

• Vést kluky a holky k získání trvalého návyku zdokonalování sebe sama. A zapojit tak prvek skautské výchovné metody – program osobního růstu do činnosti oddílu.
  • Vést kluky a holky k samostatnosti a zodpovědnosti.
  • S plánováním oddílové činnosti a stanovením dosažitelných cílů.

Jak stezka vypadá

Stezku tvoří dva stupně stezky a Nováček (každý v jednom sešitu formátu A5)

• Každý stupeň je rozdělen na dvě cesty - celkově tedy stezka obsahuje 4 cesty
  • Plnění jedné cesty by ideálně mělo zabrat 1 rok.

Cesta Země a Vody = 1. stupeň
Cesta Vzduchu a Ohně = 2. stupeň
určen pro věk cca 11-13 let
určen pro věk cca 13 - 15 let

• Splnění cesty znamená splnění libovolné poloviny úkolů z daného stupně.
    • Po dokončení každé cesty skaut/ka získá nášivku a možnost splnit výzvu
    • Na konci stupně je možné zažít rituál.

Stezka je tvořena ze základních úkolů, které jsou povinné pro všechny skauty a skautky, a dále z rozšíření. V prvním stupni je toto rozšíření tvořeno oddílem.

Více o stezkách na:  stezka.skaut.cz

Oddílové rozšíření

Všechny skautské oddíly mají mnoho věcí společných, ale přesto je každý jiný. A právě proto je v prvním stupni prostor pro oddílové rozšíření. Každý oddíl si zde může doplnit úkoly, které ve stezce nejsou, ale které chce, aby jeho členové a členky splnili. Je na vás, jestli vůbec, a jak rozsáhlé rozšíření ve stezce budete mít.

Úkoly můžete vymyslet vlastní nebo si je vybrat z připravené nabídky na tomto webu. Najdete zde metodicky zpracované úkoly na různá témata. Můžete si zde vygenerovat pdf ve stezkové grafice, které si pak vytisknete.

Jak přesně s webem pracovat najdete v sekci Návod

Narazili jste při tvorbě oddílového rozšíření na problém se kterým si ani návod neví rady? Napište na stezka@skaut.cz

Nyní se podívejme, co je dobré promyslet, než se do samotného generování pdf pustíte.

Jak rozšiřovat

Při přípravě rozšíření myslete na to, že rozšíření je určené pro věk cca 11–13 let a v tomto věkovém rozmezí by měli být skauti a skautky schopni úkoly splnit. Úkol by neměl být náročnější než úkol z 2. stupně stezky a přiměřeně aktivní člověk by měl/a mít šanci splnit úkoly v základu i rozšíření v průběhu dvou let. Úkol by měl být vhodný pro stezku (někdy se více hodí rituály, speciální akce, osobní vzor…).

Může být mnoho důvodů, proč je dobré si stezku rozšířit. Například:

• Vytvořit nadstavbu základním aktivitám. Např. v oddíle zavádíte družinový systém a chcete jej podpořit dalším úkolem ve stezce.
      • Přidat úplně nové téma. Např.: Jezdíte občas na šifrovací hry? Přidejte si úkoly k šifrám.
      • Chybí vám ve stezce úkol na tradice vašeho regionu? Doplňte si ho.
      • Využít zaměření oddílu. Jste křesťanský oddíl? Nebo sportovně či umělecky zaměření? I vám pomůže oddílové rozšíření.
      • Využít dlouhodobé cíle oddílu. V dlouhodobých cílech se chcete věnovat přírodě a pohybu, proto přidáte do stezky úkoly na toto téma.
      • Chcete přidat aktivity na tradice vašeho oddílu. Máte v oddíle nějakou specialitu, tradiční aktivity nebo třeba zajímavou historii vašeho oddílového znaku? Můžete na toto téma přidat úkol do stezky.
      • Individualizovat stezku. V některých případech je užitečné vytvořit členovi nebo člence v rozšíření úkol na míru. Třeba v případě fyzické zdatnosti může člen se zdravotními problémy plnit v rozšíření vlastní úkoly, které budou nahrazovat ty, které plnit nemůže.

Další tipy k přípravě rozšíření:

• Zapojte do vymýšlení všechny, kdo u vás v oddíle se stezkou pracují.
      • Nebojte se úkoly konzultovat i se skauty a skautkami.
      • Rozšíření mějte hotové před tím, než skauti a skautky začnou plnit Cestu Země a Vody. Musí totiž vědět, kdy mají splněnou polovinu úkolů ve stezce.
      • Vybírejte raději méně úkolů než více. Zvažte, kolik času chcete plnění stezky věnovat.
      • Zvolte takové úkoly, které zvládnete v průběhu dvou let alespoň dvakrát zařadit do programu oddílu (lépe vícekrát). Př.: Pokud zařadíte plavání, je potřeba zajít během roku několikrát do bazénu nebo v létě tábořit u rybníka či přehrady, aby ti, kdo si poprvé nemohli úkol splnit, měli nějakou další možnost.