Vysvětlení symboliky státní vlajky

symbolika osobní rozvoj

Vysvětlím ostatní členům družiny, proč je pro nás státní vlajka důležitá, proč ji vztyčujeme a zdravíme.

Vést k uvědomělému vztahu k vlasti.

Zásadně důležitá je předchozí (domácí) příprava. Vlajka nás spojuje se všemi, kteří spoluutvářeli dějiny naší vlasti od 10. století. Vlastní výklad nemusí být nijak dlouhý – 2 až 3 minuty. Po výkladu by bylo vhodné, aby následovala společná debata o tom, co zajímavého prezentace přinesla, pro koho bylo co nové nebo překvapivé. Na závěr sám/a vůdce/vůdkyně (rádce/rádkyně) shrne nejdůležitější zjištění a může doplnit sám/a svou cestu k uvědomělému vlastenectví.

Tento program může být inspirací k obdobným výkladům o symbolice, která je pro skautský život důležitá – skautská symbolika, oheň apod.

Důležité je, aby se při prezentacích ani následné debatě nikdo nikomu nesmál, ani kdyby někdo vykládal nějaké hlouposti. Pokud by oddíl či družina byly ještě tak nevyzrálé, že by posměch hrozil, měl/a by si vedoucí předem projít písemnou přípravu dotyčného uchazeče, aby „odfiltroval/a“ příčiny možných posměšků.

Úkol je vhodný prakticky pro každého člena oddílu, ve kterém se nošení kroje a užívání standardních symbolů (pozdravy, odznaky) pokládá za samozřejmé.

Úkol je možné zadat současně i několika zájemcům, ti nejprve prezentují své „výzkumy“ a pak se vede debata.

Proč je pro nás státní vlajka důležitá:
Vztyčujeme ji, protože:

Zdravíme ji, protože:

Rozvíjí a prohlubuje vlastní sebepoznání a duchovní život. Konkrétně projev: Chápe, jak se pomocí symbolů vyjadřují neviditelné skutečnosti duchovního života (například pohlazením či objetím láska). Vztah k symbolice, která souvisí s naší státností, se skutečným vlastenectvím, není u dnešních dětí ničím samozřejmým. Celkově jim chybí vztah k symbolům a mnohé z tradičních symbolů jsou pro ně němé. Důležité je tedy posilovat tradici, která je schopná zprostředkovat porozumění symbolům.

Jiří Zajíc (Edy), Petra Meslová (Deets)