Skaut/ka je veselé mysli

já a můj život

Vysvětlím ostatním v družině, jak chápu bod zákona „Skaut je veselé mysli“.

Pochopit, že v osmém bodu zákona nejde o nějakou povrchní veselost, ale o zdroj schopnosti i v těžkých situacích neklesat na mysli, tedy o naději.

Vlastní výklad nemusí být nijak dlouhý – 1 až 2 minuty. Nejlepší by bylo, kdyby si zájemci o splnění podle zadání vůdce/vůdkyně předem doma promysleli a heslovitě zaznamenali, co vlastně tento bod zákona znamená. Na příští schůzce by pak měl mít každý možnost přijít se svým vysvětlením (je jedno, jak k němu přišel – důležité je, že se vůbec snažil pochopit, oč v tomto bodu jde). Písemný podklad je důležitý, aby se dotyční nenechali ovlivňovat ostatními. Na závěr sám vůdce / sama vůdkyně (rádce/rádkyně) shrne nejdůležitější prvky pro vysvětlení tohoto bodu zákona, případně vysvětlí i nějaké výraznější omyly – a prezentace jednotlivých členů společně vyhodnotí. Ti, kteří v zásadě vystihli obsah bodu, mají nárok na splnění úkolu (jde tedy o možnost nepřímého plnění).

Na tento program může navázat příběh z publikace Příběhy ke skautskému slibu a zákonu.

Důležité je, aby se při prezentacích ani následné debatě nikdo nikomu nesmál, ani kdyby někdo vykládal nějaké hlouposti. Pokud by oddíl či družina byly ještě tak nevyzrálé, že by posměch hrozil, měl/a by si vedoucí předem projít písemnou přípravu, aby „odfiltroval/a“ příčiny možných posměšků, případně se domluvil/a s tím, kdo se podstatně míjí s významem tohoto bodu zákona, že si o tom ještě spolu promluví.

Úkol je vhodný zejména pro přemýšlivé děti, které skauting berou vážně.

Úkol se dá plnit i individuálně.

Jak chápu bod skautského zákona Skaut je veselé mysli:

Při přemýšlení mi pomohlo (např.: koho jsem se ptal/a, co jsem si přečetl/a):

Naslouchá svému svědomí, které je formováno na základě skautského slibu a zákona. Konkrétně projev: Ví, co mu/jí dělá radost. Věří v Dobro (nejvyšší Pravdu a Lásku). Se slibem a zákonem je třeba v oddílovém životě pracovat soustavně. Jen tak děvčata a kluci vezmou slib a zákon vážně a budou jimi čím dál víc poměřovat svoje „myšlení, slova i skutky“. Také je nutné vést skautky a skauty k tomu, že je třeba o slibu a zákonu přemýšlet a snažit se mu čím dál lépe rozumět.

Jiří Zajíc (Edy) - Metodika Kdo jsem