Ivančena

příběhy našeho světa

Navštívím kamennou mohylu Ivančena. Družině sdělím důvod vzniku mohyly a další zajímavou informaci o tomto místě.

Seznámím se s příběhem místa, které je důležité pro skautskou historii, a toto místo navštívím.

Příležitost k navštívení Ivančeny je především kolem svátku sv. Jiří, kdy k mohyle vyrážejí skauti z celé republiky. Pokud vaše středisko hromadně k mohyle nejezdí, můžete zkusit zkontaktovat okolní střediska a připojit se, ať už jako oddíl, družina nebo hrstka jednotlivců. Není nutně potřeba navštívit ji hned s celou družinou, pokud tam např. nějaký skaut nebo skautka jezdí za babičkou na prázdniny, může místo vyfotografovat a prezentovat své družině.

Může se stát, že k mohyle pojedete z větší vzdálenosti, nezapomeňte tedy běžné vybavení jako na každou výpravu a dopředu si naplánujte trasu. U samotné mohyly dbejte o pořádek, ať po ní nikdo nešplhá a nerozebírá ji nebo ji jinak nepoškozuje.

Úkol je vhodný pro všechny družiny, které touží poznat kousek naší historie, mají rády výlety a ve spoustě případů i nějaké to cestování.

Využijte jiné místo, které je spojené se skautskou historií a pro vás blíž, např. Foglarova Sluneční zátoka nebo památník Vojna u Příbrami.

Ivančenu jsem navšítil/a dne:
Byla postavena, protože:

Další zajímavá informace:

Skrze příběhy nachází nová porozumění. Konkrétně projev: Zajímá se o příběhy českého skautingu a zkoumá, jak jej ovlivňovaly dějiny 20. století. V jednotlivých příbězích hledá hodnoty, představy, obavy, motivace lidí a inspiraci pro dnešní svět.

Po stopách odboje – S družinou můžete formou krátké hry zkusit, jaké muselo být navštěvování Ivančeny za období komunismu, kdy byli lidi kontrolování, vyhazovány kameny z batohů (aby se dále mohyla nerozrůstala) a provokováni k nepovolené činnosti, aby mohlo dojít k zásahu. Můžete se skauty a skautkami zkusit umístit kameny na mohylu, aniž by si jich vedoucí v roli hlídače všiml/a.

Vít Fojtík (Fox)