Sv. Jiří

příběhy našeho světa

S družinou zjistíme, proč je sv. Jiří patronem skautů, a najdeme dvě zajímavé informace o jeho životě.

Seznámím se s patronem skautů a jeho příběhem.

Úkol je vhodné plnit kolem svátku sv. Jiří 24. 4. například v rámci oddílové slavnosti.

Pro oddíly, které se zabývají historií, často pracují s postavou sv. Jiří (např. v oddílové tradici nebo při jeho svátku).

Vyberte si jiného svatého, který je důležitý například pro váš oddíl nebo obec.

Sv. Jiří je patronem skautů, protože:
Zajímavé informace o jeho životě:

Skrze příběhy nachází nová porozumění. Konkrétně projev: Zajímá se o příběhy českého skautingu a zkoumá, jak jej ovlivňovaly dějiny 20. století. V jednotlivých příbězích hledá hodnoty, představy, obavy, motivace lidí a inspiraci pro dnešní svět.

Drakobijec – Připraví si vyprávění nebo secvičí krátkou scénku popisující příběh Jiřího a draka, kterou předvede své družině nebo jinému publiku. Rytiřství – V rámci nějaké rytířské hry, klidně táborové, si vyprávějte o rytířských ctnostech a tím se můžete dostat i ke sv. Jiřímu. Skautský zákon – Vesměs podobný úkol jako předchozí. Při vyprávění o skautském zákonu můžete srovnat, jaké ctnosti z něj vyplývají a jak se podobají rytířským, které skauti převzali od našeho patrona, rytíře. Odborka Skautský historik – Podobný úkol je zadán v 8. aktivitě odborky Skautský historik. Je možné plnit společně.

Vít Fojtík (Fox)