Partnerský život

já a můj život vztahy osobní rozvoj

Zamyslím se nad tím, jaký partnerský vztah bych chtěl/a v životě prožít. Zda bych se chtěl/a oženit či vdát, mít děti a jak podle mě vypadá ideální manželství.

Popřemýšlím nad svým budoucím partnerským životem.

Úkol je zaměřen na přemýšlení o vlastním životě a budoucí rodině.

Úkol může každý splnit sám nebo je možné jej splnit programem zvlášť pro kluky a holky. Např. na cestě jsou čtyři zastavení, kdy se ptáme na otázky týkající se partnera, svatby, dětí, manželství. Odpovědi lze psát nebo kreslit na papír. Cestu je možné realizovat např. na táboře. Na konci je vhodné zařadit možnost zničení vlastních odpovědí, např. vhozením do ohně.

Téma je citlivé. Vhodné je uvědomit si, zda někdo z dětí neprochází právě rozvodem rodičů apod. Zvažte účast alespoň dvou vedoucích, jeden/jedna program vede, druhý/druhá sleduje účastníky; není vhodné, aby aktivitu vedl/a pouze rádce/rádkyně. Odpovědi všech jsou přísně soukromé. Účastníci by měli mít možnost ptát se, sdílet nebo naopak udržet soukromí. Proto je vhodné program k plnění zařadit na delší akci, jako je třeba tábor.

Pro nekoedukované skupiny.

Cestování může také být pouze imaginární, kdy všichni sedíme v kruhu a jednotlivá zastavení jsou proložena tematickými písničkami.

Obrázek či popis mého ideálního partnera:

Vdám se / ožením se?  ANO – NE protože:

Budu mít děti? ANO – NE  Kolik?

Cíleně se rozvíjí v různých schopnostech (rozumové, emoční apod.). Konkrétně projevy: Dodržuje zásady zdravého životního stylu. Poznává své tělo a přiměřeně o něj pečuje (zdraví, intimní hygiena, čerstvý vzduch, vypnutí monitorů, spánek...). Je otevřený/otevřená vůči budoucnosti: dokáže odpovídat na nové výzvy a klást si nové cíle. A dále: Navazuje, udržuje a rozvíjí kvalitní vztahy. Konkrétně projevy: Získává potřebné informace a postoje důležité pro zodpovědné partnerské vztahy. Váží si vztahů a pokládá je za velmi důležitou součást svého života.

Filmy – Společně vytipujte filmy s partnerskou tematikou. Co se vám na nich líbí/nelíbí? Co byste chtěli, nebo naopak nechtěli prožít? Svatební salón – Vytvořte svatební šaty svých snů a udělejte módní přehlídku. Příběhy – Zjistěte, jak se seznámili vaši rodiče, příbuzní či starší kamarádi. Udělejte si soubor takových příběhů seznámení. Jesle – Pečujte o panenku jako o malé miminko. Zjistěte, kolikrát se musí přebalovat, krmit, jak se koupe a co ještě potřebuje. Rizikové chování – Jaké chování by si ani jeden z partnerů ve vztahu od toho druhého neměl nechat líbit / neměl trpět? Kdy je čas požádat někoho o pomoc?

Vilík, Martina Hanyková (Martitik)