Menstruace

osobní rozvoj

Holky: Popíšu, jak se během menstruačního cyklu cítím já. Můžu si zapsat průběh několika cyklů (nálada, bolesti, změny v prsou, výtok, intenzita menstruace…) Zeptám se, jak se cítí moje máma nebo mé kamarádky. Zjistím, co mohu či nemohu dělat během menstruace. Kluci: Zjistím průběh menstruačního cyklu, jeho délku a tělesné a duševní změny, ke kterým dochází. Zjistím, jak se ženy během menstruace chrání.

Znám menstruační cyklus, důvody, proč ženy menstruují, a vím, jak se o sebe během menstruace postarat.

Holky: Dívky si zapisují průběh svého cyklu, zjistí, co se během menstruace smí a nesmí. Zápisy si mohou porovnat. Můžete si připravit zapisovací arch na 3 měsíce pro dívky – nálada, bolesti, změny v prsou, výtok, intenzita menstruace… Kluci: Zjistí průběh menstruačního cyklu, např. na internetu či v knize, mohou nakreslit plakát.

Téma je citlivé a zejména u kluků rozhodně není běžné. Rizika – dívky, které ještě nemenstruují a vadí jim to. Odpovědi všech jsou přísně soukromé. Účastníci by měli mít možnost ptát se, sdílet nebo naopak udržet soukromí.

Pro nekoedukované skupiny.

Zjistil/a jsem:

Cíleně se rozvíjí se v různých schopnostech (rozumové, emoční apod.). Konkrétně projev: Dodržuje zásady zdravého životního stylu. Poznává své tělo a přiměřeně o něj pečuje (zdraví, intimní hygiena, čerstvý vzduch, vypnutí monitorů, spánek...).

Alternativa – Společně zjistíme, jaké jsou alternativy ochrany při menstruaci (např. pratelné vložky, mooncup apod.), jak třeba menstruaci prožívají ženy v jiných zemích a jak řeší nedostatek menstruačních pomůcek. Drogerie – Doneste různé druhy vložek a tamponů a vyměňte si tipy na to, co vám funguje či nefunguje. Plakát – Vytvořte plakát o menstruačním cyklu.

Vilík