Příprava programu

komunikace mezi lidmi

Po dohodě s vedoucí/m nebo rádcem či rádkyní připravím pro ostatní část programu (např. hra, rukodělka...).

Zvládnu připravit program pro ostatní.

Tento úkol cílí na postupné zapojování skauta či skautky do chodu oddílu. Příprava krátké hry či programu dle zájmu je ideální příležitost, jak si vyzkoušet organizační a komunikační dovednosti. Při plnění je vhodné promyslet, jaký typ programu se bude dotyčné/mu dobře připravovat. Nejlepší na začátek jsou jednoduché hry nebo představování zájmů a zkoušení prvků družinou (různé sporty, rukodělky, ale třeba i hudba a cizí jazyky…). Časový prostor postačí kolem 20 min. (dle typu programu – na hru stačí 15 min., na rukodělku i více). Ponechte si dostatek času na zpětnou vazbu, a to jak od účastníků, tak od vedoucích a rádců nebo rádkyň. Doporučujeme domlouvat se na typu programu dopředu – můžete poradit, na co si dát pozor (čas, pravidla…), který materiál lze použít, vymyslet záložní plán, upozornit na bezpečnost, doporučit zdroje (weby a literaturu) apod.

Téměř na každé akci pořádané oddílem – schůzky, výpravy … Můžete také určit konkrétní čas na schůzce či výpravě nebo přímo na táboře.

Úkol nevyžaduje větší bezpečnostní opatření. Podrobnější domluvu či dozor si nejspíš mohou žádat některé speciální aktivity, např. s netypickými nástroji, s ohněm, náročné sportovní.

Všechny oddíly, především ty, které chtějí zapojit skauty a skautky do chodu oddílu.

Co jsem si připravil/a:
Povedlo se to podle mých představ?

Komunikuje s ostatními s cílem navázání kvalitních vztahů. Konkrétně projevy: Umí se vhodně vyjadřovat. Zvládá představit základní informace (pravidla hry, koníček...) včetně základní práce se sebou (nervozita, osnova...) a posluchači (odpoví na dotazy, umí zaujmout...).

Markéta Dračková