Můj kroj

tvořivost a zručnost

Vyžehlím si svůj kroj – košili a šátek. Může mi radit někdo zkušenější.

Dokážu se postarat o svůj kroj.

Úkol je zaměřen hlavně na rozvoj zručnosti a samostatnosti, dále může pomoci upevnit vztah ke skautskému kroji. Berte v potaz, že košile patří mezi náročnější prvky na žehlení. Začněte tedy krojovým šátkem, který je naopak dobrým startem i pro začátečníky. Jako mezikrok si mohou skauti a skautky vyzkoušet i žehlení trička, kalhot nebo sukně. Nezapomeňte, že některé krojové košile a šátky mají jiný materiál než 100% bavlnu (některé dámské střihy, reflexní šátky, šátky z akcí s potiskem...). Dále před žehlením odstraňte nepřišité krojové součásti (slibové odznaky, šňůrku, lipové lístky...). U našitých součástí (nášivky, odznaky, knoflíky) buďte opatrní, materiál se může teplem poškodit nebo naopak může poškodit žehličku. Krojové knoflíky bývají standardně plastové s pokovenou částí (pokud si je majitel/ka nepřešil/a za kovové). Pokud žehlíte společně, nechte každému dostatek času, obzvlášť začátečníkům. Na začátek předveďte, na co si dát pozor a jak vyžehlit některé náročnější části (límeček, kapsy...). Nezapomeňte si přichystat případné pomůcky – ramínka, rozprašovače (pokud žehlička nemá napařování), látky na překrytí potisků apod.

Úkol lze plnit doma (např. s rodiči), na speciální schůzce nebo odvážlivci i na táboře.

Zvažte dosavadní zkušenosti skautů a skautek s žehlením a případně jim poskytněte pomoc či radu nejen ohledně bezpečnosti. Zvažte, jestli není potřeba upravit místo a pomůcky k plnění (žehlicí prkno, stav žehličky apod.).

Všechny oddíly, oddíly používající kroj často, oddíly, které mají v klubovně či na táboře možnost žehlení. Rozmyslete si použití úkolu, pokud nemáte prostor k žehlení v programu a zároveň děti nemají rodinné zázemí, které by žehlení umožnilo.

Žehlení jsem zkoušel/a poprvé – poněkolikáté – žehlím pravidelně
Kroj mám nyní jako ze škatulky – trochu pomačkaný – jako předtím – s rozškvařenými knoflíky…

Módní přehlídka – Udělejte z žehlení součást přípravy na módní přehlídku – připravte si různé modely a jedním z nich bude i skautský kroj. Můžete přehlídku využít k ukázání vhodných a nevhodných doplňků ke kroji (kalhot, bot, sukní...) nebo celkově vhodnosti oblečení při různých příležitostech (tábor, výprava, společenská událost...). Pečlivá příprava – Žehlení a další úpravy mohou být součástí přípravy na nějakou významnou akci v krojích – besídku, slavnostní otevření klubovny, čestnou stráž apod.

Markéta Dračková