oddílové tradice

Zúčastním se (sám nebo s družinou) nějaké tradiční akce našeho regionu či v okolí tábořiště např. masopust, krojované hody, dožínkové slavnosti. O svůj zážitek se podělím s družinou – např. přečtu zápis, popíšu fotky, ukážu některou tradici apod.

Rozšíření kulturních obzorů.

Úkol pomáhá zaměřit zájem skautů a skautek na dění v jejich regionu. Podpořte plnění, například společnou účastí, mapou / kalendářem akcí či schůzkou věnovanou sdílení zážitků. Nezapomeňte dodat chybějící informace o akci či obecně o tradici – jak a proč vznikla, proč se koná v tuto dobu, z čeho vznikl název apod.

Uspořádejte výpravu, do které zahrnete účast na takové akci. Pokud jezdíte na tábor do jiného kraje, podívejte se, jestli není v okolí nějaká tradiční slavnost. Vyrazte společně na akci ve vaší obci s družinou.

Při plnění nehrozí větší bezpečnostní riziko.

Všechny oddíly, ale především ty, které mají ve svém okolí pestrou nabídku tradičních akcí nebo se přímo podílejí na pořádání např. ve své obci.

Pokud nemáte ve vašem regionu dostupné tradiční akce, upravte úkol na přípravu tradičního jídla či vyzkoušení si specifického zvyku (vánočního, velikonočního...).

Zúčastnil/a jsem se:
Zaujalo mě:
Družině jsem ukázal/a:

Vánoční jarmark – Vydejte se s oddílem na vánoční jarmark. Zazpívejte koledy, připravte si nějaké zvyky, vyrobte ozdoby. Zkuste najít „zapomenuté“ tradice, písně, ozdoby a recepty. Obnovená tradice – Zkuste alespoň v oddíle obnovit akci, která se už u vás nekoná, například sportovní turnaj z doby první republiky, masopust, posvícení. Třeba se vám podaří tradici oživit i mezi místními. Novodobá tradice – Zamyslete se, jestli některá akce tohoto století už není tradicí – zpívání pod vánočním stromem, silvestrovský běh, slavnost na konec školního roku… Nepořádá ji dokonce váš oddíl či středisko? Co třeba setkání s Betlémským světlem?

Markéta Dračková