komunikace mezi lidmi hledání řešení tradice

Udělám zápis do kroniky. Ze zápisu bude jasné, co jsme dělali, kde jsme byli a jaké máme zážitky.

Jsem schopný/schopná určitým způsobem trvale zpracovat informace.

Úkol je zaměřen na schopnost zaznamenat událost, a to nejlépe podle potřeb oddílu. Při plnění dbejte na schopnosti konkrétních dětí, nejde o slohovou práci, gramatika a stylistika jsou v rámci stezky jen vedlejší. Pokud nemáte v oddíle zkušenost s psaním zápisů, a přesto chcete začít informace uchovávat, zkuste připravit pomocné otázky či kategorie (co bylo nejlepší, co si budu pamatovat, datum, místo…). Na druhou stranu nechte prostor kreativitě. Nebojte se ani netradiční formy (příspěvek na blog, komiks, fotoromán). Zvažte, jestli je nutné psát jen do jedné knihy, a pokud ano, jestli si ji mají skauti a skautky brát domů. Pár zapomenutých týdnů může dalším na řadě znepříjemnit plnění. Řešení může být vlepování, vkládání či psaní kratších příspěvků na místě. Vyhněte se tomu, aby se z kroniky stala nudná povinnost.

Zaznamenávat můžete po každé akci, plnit může jen ten, kdo se účastnil.

Všechny oddíly, které chtějí, aby se na záznamu jejich činnosti podíleli všichni členové a členky oddílu.

Místo oddílového zápisu může jít o napsání článku do zpravodaje, školního časopisu, ale i na web či facebook. Také může jít o fotografie, videa a další média. Pokud budete chtít použít jiné pomůcky než tužku a papír, zajistěte, aby dotyčný/dotyčná měl/a čím záznam pořídit (telefon, foťák, kamera…).

Psala jsem o:
Svědek/svědkyně říká, že zápis byl: zajímavý, vtipný, dlouhý, krátký, zmatený, jako od novináře…

Oddílový hláškovník – Převlečte kroniku do zajímavějšího „obalu“ a zapisujte do ní hlášky a vtipné výroky z akcí. Stačí jen dopsat datum a stručný popis akce. Táborová kronika jinak – Po každém táborovém dni nechte družinu udělat zápis do kroniky ze tří hledisek, např. co si budu pamatovat, co bylo nejzábavnější, nejzajímavější, nejnáročnější… Můžete také dodat speciální zápisy – z plnění výzvy, ze služby v kuchyni, z noční hlídky... Instastrories – Tvořte z vašich akcí instastories či jiné podobné série fotografií a krátkých videí. Pro splnění úkolu musí skaut/ka dodat patřičné popisky. Nezapomeňte příběhy uložit či jinak zvěčnit (např. foto tiskem, videa uložením na web apod.). Papírový Instagram/Facebook: Nemáte přístup na web? Utvořte si papírový Instagram či Facebook – na papír lepte fotky, obrázky, kresby, texty a dopisujte komentáře, samolepkami dodejte „lajky“... Stačí jen zadat, že příspěvky se musí týkat akcí/tábora.

Markéta Dračková, Martina Hanyková (Martitik)