Stavba stanu

pobyt v přírodě

Postavím stan, který v oddíle používáme, přespím v něm a poté ho sbalím. Můžeme plnit ve dvojici.

Skaut/ka zvládne pracovat s běžným oddílovým vybavením na přespání v přírodě.

Úkol cílí na seznámení se s typickým oddílovým vybavením. Skaut/ka při ní postaví stan běžně používaný v oddíle. Při plnění dbejte na to, aby měl/a přiměřené podmínky. Začátečníci ocení vhodný terén, dostatek času a denní světlo. Promyslete, kdy je vhodné plnění ve dvojici – např. velký stan, začátečník, málo příležitostí ke stavění. Před plněním nezapomeňte zkontrolovat, že stan je v pořádku a nechybí žádná jeho součást. Součástí plnění pochopitelně může být přespání, v tom případě je dobré, aby skaut/ka přespal/a v tom stanu, který stavěl/a.

Plnit můžete na výpravách pod stan, ale třeba i na akcích, jako jsou závody, Intercamp a další. V případě, že dítě jezdí s např. rodiči pod podobný stan, je možné plnit úkol i mimo oddíl.

Při plnění úkolu nehrozí větší nebezpečí.

Pro oddíly, které jezdí často pod stan (na výpravy, na akce apod.). S úpravou i pro oddíly, které jezdí pod plachtu či celtu.

Můžete úkol upravit na stavbu přístřešku z celty či jiný druh typického výpravového nocoviště. Pokud úkol plní někdo už zkušený, můžete úkol ztížit – omezeným časem, prostorem či vybavením.

Kdy a kde jsem stavěl/a:
Typ stanu:

Rád/a pobývá v přírodě a umí se v ní chovat. Konkrétně projev: Chodí do přírody, cítí se tam dobře, líbí se mu/jí tam. Má zajímavé zážitky a do přírody se chce vracet.

Trénink v klubovně – Pokud máte u klubovny vhodné místo (zahradu, louku, parčík…), postavte si stany u klubovny a přespěte v nich! Ideální třeba jako speciální schůzka nebo nízkonákladová výprava. Výprava na tábořiště – Pokud máte stálé tábořiště, vypravte se na něj v průběhu roku. Můžete s to spojit s přípravou či úklidem. Stavbyvedoucí – Udělejte z plnící/ho skauta či skautky stavbyvedoucí/ho. Ostatní členové jsou dělníci a plní jen a pouze pokyny stavbyvedoucí/ho. Pro zpestření můžete použít některé pomůcky ze stavby (přilby, cedule, reflexní prvky...). Postupte na vyšší level a zakomponujte „nákup“ materiálu na stavbu, stavební plán, žádost o stavební povolení a jiné... Obíhačka – Máte více stanů a stavění je jen rutina? Začněte stany stavět najednou ve skupinkách a po určitém čase (např. 5 min.) je nechte se přemístit na stavbu souseda. Ukončení může být buď po určitém čase, nebo až jsou stany hotové (případně, kdo má stan dostavěný, končí).

Markéta Dračková