Tesařský uzel

tábornická praxe

Uvážu tesařský uzel a použiju ho sám nebo ve skupině ke stahování dřeva z lesa.

Umím uvázat tesařský uzel a prakticky ho použiju.

Tento úkol však má poukázat na to, že existuje velké množství praktických uzlů, které naši práci mohou nejen zjednodušit, ale také urychlit. V tomto případě se jedná o jednoduché přesunutí větších kusů dřeva (větví nebo menších kmenů) z lesa do dřevárky nebo jinam.

Především na táborech a výpravách, při chystání dřeva na oheň nebo při plnění dřevárky.

Zvažte vhodný terén, fyzickou zdatnost skautů/skautek , rukavice na tahání apod. Zvažte instruktáž pro ty, kteří takto dřevo tahají poprvé.

Úkol je vhodný pro oddíly, které často dřevo stahují například na své tábořiště.

Při použití tohoto uzlu se nemusí vždy jednat o tahání větví a spadaných kmenů, úkol můžete splnit například i v rámci přípravy skautského dne nebo střediskové brigády, kde bude uzel použít pro podobný účel. Také můžete využít jiný uzel, který běžně používáte.

Zkoušel/a jsem to sám/sama – ve skupině.
Chci uzel k tahání používat dál: ANO – NE, protože:

Uplatní se při táboření oddílu. Konkrétně projev: Je platným účastníkem / platnou účastnicí tábora včetně jeho stavby. Zná různé praktické vychytávky. Tento úkol motivuje k naučení se a používání praktické vychytávky při práci s lanem a se dřevem. Zároveň je podpořena kompetence Rozvíjí svou manuální zručnost ve vybrané oblasti. Svoji dovednost používá ve prospěch své družiny a oddílu.

Vězeňská koule – Snad každý z nás si pamatuje z kreslených pohádek nebo odjinud vězně s ocelovou koulí připevněnou k jeho noze. Je na čase si zkusit, jaké to asi muselo být. Zásobovači – Když chcete rozdělat oheň nebo postavit stavbu ze dřeva, vždy se hodí parta lidí, kteří vás rychle vybaví potřebným materiálem. Dřevorubecké závody – Za družinu nebo jednotlivce se zapřáhne větev, úkolem je na určité trase porazit protivníka. Tesařský uzel si váže každý sám, musí dávat pozor, aby se třeba nevyvlékl. Na konci trasy je možné větev třeba přesekat nebo ji předat dalšímu. Galeje – Na galejích byli lidé odsouzeni k těžké práci podobně jako Jean Valjean. Ve skupince lidí použijte tesařské uzly na větší kmen (může symbolizovat galéru) a pokuste se ji přepravit (můžete použít třeba i svazek tyčí k tee-pee).

Vít Fojtík (Fox)