Zážitek s družinou

moje družina

Sám nebo s družinou si vzpomeneme na nějaký zážitek a libovolnou formou (komiks, video, plakát, scénka…) ho ztvárníme.

Mít zážitky s družinou. (Stmelení pomocí zážitků.)

Úkol je zaměřen na sounáležitost s družinou. Uvědomění si společného zážitku podpoří atmosféru v družině a motivuje k zážitkům dalším. Zaznamenání zároveň může pomoci zážitek uchovat pro pozdější vzpomínání a být podnětem k tvorbě kroniky. Méně aktivní může motivovat k větší účasti na akcích. Jděte příkladem a přidejte zážitky, které jste zažili třeba s vaší skautskou družinou. V případě kreativního ztvárnění nezapomeňte na dostatek pomůcek (např. barvy, pastelky, papíry…).

Plnit můžete po zajímavé výpravě na následující schůzce nebo třeba po oddílovém rituálu. Vhodnou příležitostí mohou být různé oddílové oslavy a akce, třeba Den zamyšlení, Den sv. Jiří, oddílové zahájení.

Úkol nevyžaduje zvýšená bezpečnostní opatření. Pozorní buďte v případě nepříjemných zážitků či rozdílného vnímání jedné situace (např. hádky, adrenalinová aktivita apod.). Nepříjemné pocity také může způsobit poslouchání o zážitku, kterého se dítě nemohlo zúčastnit (např. z důvodu nemoci).

Úkol je vhodný pro oddíly, které chtějí podpořit družinový systém.

Úkol lze upravit na menší oddíl.

Zážitek:
Kde:
Kdy:
S kým:
Jaké to bylo:

Strom zážitků – Napište zážitky na kousky papírků a přilepte je na nakreslený strom jako listy. Můžete doplňovat po určitém čase. Stejně tak je možné tvar obměnit třeba do oddílového znaku apod. Kresba, komiks – Nakreslete pocity ze zážitku nebo třeba celý komiks. Hudební – Vyberte k zážitku písničku, nadanější ji mohou i vymyslet. Můžete také známou písničku přetextovat. Divadelní ztvárnění – Zahrajte zážitky jako scénku, třeba na konci tábora u závěrečného ohně. Land art – Vyrobit z přírodnin či dostupných materiálů pocit či prvek, který bude zážitek charakterizovat. Živé obrazy – Ztvárněte zážitky jako živý obraz. Ideální, pokud si netroufáte na celou scénku.

Petra Karabáčková