Závod

fyzická zdatnost

Zúčastním se s oddílem turnaje či závodu v „našem“ sportu (frisbee, florbal, lakros, Přes tři jezy…)

Rozvoj fyzické zdatnosti.

Úkol je zaměřen na podporu oddílového sportování. Turnaj může být libovolný i přímo oddílový nebo družinový. Při plnění dbejte na radost ze hry a z pohybu. I když některé družiny a oddíly jsou soutěživé, není umístění to podstatné. Pokud navíc budete soutěžit v družinách tak, jak je máte v oddíle, podpoříte tím spolupráci a sounáležitost s družinou. Méně zdatní dostanou šanci učit se od zdatnějších a ti se zase naučí přizpůsobit se různě zdatným spoluhráčům. Před turnajem nezapomeňte na trénink – ať na schůzkách, výpravách či na speciální akci. Zajistěte dostatek vybavení na daný sport (frisbee, florbalky, branky…).

V některých sportech existují turnaje přímo pro skautské oddíly (florbal, frisbee, ufoball…). Další sporty mívají i spoustu amatérských turnajů (volejbal, lakros…). Pokud ve vašem okolí turnaj není, můžete uspořádat oddílový (mezi družinami), střediskový nebo regionální. Při plnění se podívejte, jestli náhodou nesplníte i aktivity v odborce Sportovec/Sportovkyně, Vodák/Vodačka a jiné...

Zvažte fyzickou zdatnost všech zúčastněných, hlavně nováčků. Skauti a skautky mají sklon se přetěžovat. Promyslete, jestli se nehodí zapojit rozcvičku před hrou a protažení na závěr. Možná váš sport potřebuje ochranné pomůcky (chrániče, helmy…). Další tipy na zvýšení bezpečnosti dle sportu a situace: lékárnička, více elastických obinadel, led ve spreji, kontrola vybavení skautů a skautek… Nezapomeňte, že na některé sporty může být potřeba určitá kvalifikace (např. vodácké sporty).

Úkol je vhodný pro oddíly, které se často věnují konkrétnímu sportu. Před zařazením úkolu zvažte, jestli je ve vašem programu dostatek příležitostí k plnění. Minimálně jeden turnaj za rok dostupný pro všechny, lépe však dva.

Účastnil/a jsem se tohoto turnaje/závodu:
Povedlo se mi:
Naše umístění:

Je fyzicky zdatný/zdatná, pohyb ho/ji baví. Konkrétně projev: Rozvíjí svou fyzickou zdatnost přiměřeně svému věku a dispozicím. Má fyzickou zdatnost na dobré úrovni.

Táborový turnaj – Uspořádejte turnaj na táboře. Můžete zapojit návštěvy – rodiče, bývalé členy oddílu… Florbalové turnaje – Krhaj, Derwencup, Havrancup... Vodácké sporty – Vyzkoušejte závod Napříč Prahou – přes tři jezy, účastnit se mohou i pěší skauti. Nebo Skare – skautskou regatu. Turnaje na Křižovatce – Některé turnaje najdete na Křižovatce v pelmelu akcí.

Milan Hanyk (Raf)