Maraton

fyzická zdatnost

Spolu s oddílem uběhneme dohromady maraton – každý uběhne část např. na okruhu. V běhání aktivně pomůžu.

Podpořit společné sportování v oddíle.

Úkol podporuje oddílovou soudržnost a sportování. Na první pohled velkou vzdálenost lze překonat i v nesportovní skupině. Před začátkem je nutné vyměřit okruh, na kterém budete běhat, a spočítat, kolikrát je nutné jej oběhnout. Následně je potřeba připravit systém počítání a běhání. Možnosti jsou různé – všichni běží dohromady, běží se po skupinách, zapisuje se vše dohromady, zapisuje se po družinách, zapisuje se každý jednotlivec a kombinace všeho. Vybírejte dle časových možností, možností prostoru a fyzické zdatnosti jednotlivců a skupin. Při běhu každý uběhne či ujde tolik, kolik zvládne, a s počtem a délkou odpočinků, jaké potřebuje. Atmosféru běhu podpoří, pokud se zapojují všichni účastníci akce a neběhající řádně fandí. Cílem úkolu není individuální sportování, ale společné dosažení vytyčeného sportovního cíle.

Při úkolu vezměte v úvahu různou fyzickou zdatnost účastníků – u skautů a skutek je časté přecenění. Pomoci může např. pitný režim, ve vedrech opalovací krémy, pokrývky hlavy, častější pauzy, trasa ve stínu, kontrola vhodné obuvi na běhání, obezřetnost při výběru trasy – dostatečně prostorná, bez velkých terénních nerovností a kluzkého terénu (mokré kameny…).

Pro oddíly, které jsou nadšeny sportováním či běháním.

Možné upravit na společné sbírání kilometrů na kole, na běžkách či na kolečkových bruslích.

Maraton jsme s oddílem oběhli za ................ min
Uběhl/a jsem …….......... m
Můj pocit z běhu je:
....................................................................................................................................................................

Je fyzicky zdatný/zdatná, pohyb ho/ji baví. Konkrétně projev: Rozvíjí svou fyzickou zdatnost přiměřeně svému věku a dispozicím. Má fyzickou zdatnost na dobré úrovni.

Táborový maraton – Vytyčte okruh na táboře a vyčleňte mu půlden či den dle počtu běhajících. Ranní běhání – Běhejte společně ráno. Každý si vybere, kolik na rozcvičce uběhne. Zapisujte si to a přibližte se společně cíli (je nutné předem vypočítat, jestli je ve vašem počtu reálné uběhnout maraton). Charitativní maraton – zapojte se do akce Skautský dobrý skutek a zapojte se s oddílem do charitativního běhu. Můžete také uspořádat vlastní a pozvat ostatní oddíly nebo i veřejnost. Jistě přijdete na to, komu můžete pomoci. Výpravové běhání – na každé výpravě uběhněte kousek. V této rozkouskované variantě mohou více vyniknout aktivní členové, i když neuběhnou v jednom dni tolik.

Inspirováno tradiční akcí 1. oddílu skautů br. Františka Talacka – Ostrá Sekera z Kostelce nad Orlicí, připomenul Milan Hanyk (R, Martina Hanyková (Martitik)