Historie našeho oddílu

příběhy našeho světa

Zjistím pro mě novou zajímavou informaci z historie našeho oddílu. Může to být při rozhovoru s bývalým vedením oddílu, z kroniky, z fotek...

Začínám se zajímat o historii skautingu v místě, kde chodím do oddílu.

Pokud chcete podpořit schopnost hledat informace, nechte děti nejdříve vymyslet, kde mohou informace získat nebo které zdroje chtějí zpřístupnit (můžete například napsat seznam, kde uvedete i zdroje nepodstatné – např. nové kroniky, kronika jiného oddílu, kniha návštěv klubovny…) Úkol má probudit zájem o historii. Proto informace nemusí být nijak složité, skauti a skautky nemusí pátrat v archivech, číst celé kroniky, obíhat staré vedoucí.

Pro oddíly, ve kterých chtějí probouzet zájem o vlastní historii.

Lze si úkol upravit na míru oddílu – pokud se v něm některé věci točí okolo daných oddílových událostí (např. slučování oddílu), výrazné osobnosti (žijící zakladatel/ka oddílu).

Informace:
Odkud:
Kam jsem ji uložil/a:

Skrze příběhy nachází nová porozumění. Konkrétně projev: Zajímá se o příběhy českého skautingu a zkoumá, jak jej ovlivňovaly dějiny 20. století. V jednotlivých příbězích hledá hodnoty, představy, obavy, motivace lidí a inspiraci pro dnešní svět. Jde zde pouze o to vzbudit zájem na lokální úrovni, který se bude později prohlubovat, není nutné znát přesná fakta o vzniku oddílu.

Větší společný projekt – Úkol může být součástí historického projektu, kdy mladší členové naleznou základní informace a starší najdou příběhy. Výsledkem může být plakát v klubovně, prezentace rodičům apod. Úkol také můžete doplnit nějakou hrou s tematikou historie, inspiraci najdete v metodice Skautské odkazy. Příběhy z fotek – Vyberte starší fotku z kroniky nebo webu (může být velmi stará nebo jen pár let) a zjistěte, kdo na fotce je a co dělá nyní. Historie stará jako já – Jak vypadal oddíl, když jsem se narodil/a? Nechte děti vybrat událost, fotku z roku jejich narození. Co se tehdy dělo? Kdo chodil do oddílu? Kolik bylo vedení oddílu? Navštivte zajímavé místo – Navštivte místo, které se váže k historii oddílu. Například bývalou klubovnu, tábořiště, strom zasazený skauty z oddílu, hrob člena oddílu… Nezapomeňte zjistit příběh místa. Proč se na místě už netáboří? Při jaké příležitosti byl strom zasazen?

Martina Adamcová, Pavla Sýkorová (Gymi)